فیلر

دکتر لیلا رحیمی

عضو انجمن آکادمی پوست آمریکا

تصویر خانم دکتر لیلا رحیمی

فهرست مطالب

تصویر ـفیلر ـFiller

فیلر چیست ؟

فیلر ماده ای ژل مانند است که برای رفع چین و چروک های پوستی، برطرف کردن خطوط و افزایش حجم به زیر پوست تزریق می شود. استفاده از فیلر به افزایش چشمگیر زیبایی و جوان شدن پوست شما کمک شایانی می کند. استفاده از فیلر در سال های اخیر به شدت افزایش یافته و با استقبال قابل توجهی روبرو شده است. چرا که نسبت به روش قبلی، یعنی جراحی، مزایای بسیاری دارد. از جمله اینکه غیرتهاجمی است و آسیب و عوارض بسیار کمتری در پی دارد. همچنین، استفاده از فیلر هزینه کمتری نسبت به جراحی دارد و مشکلاتی مثل نیاز به استراحت بعد از جراحی را ندارد.

انواع فیلر

فیلرها انواع مختلفی دارند. ما می خواهیم انواع فیلر را ازنظر جنس ساختاری و از نظر محل تزریق به شما معرفی کنیم. پس با ما در این قسمت همراه باشید.

هیدروکسی آپاتیت کلسیم

هیدروکسی آپاتایت کلسیم ماده ای معدنی است که بطور طبیعی در استخوان ها وجود دارد. در گذشته این ماده از حیوانات یا فراورده های حیوانی بدست می آمد. اما در حال حاضر این ماده در آزمایشگاه و به صورت بیوسنتز تولید می شود. بنابراین خطراتی مانند واکنش های آلرژیک را در پی نخواهد داشت و نیازی به تست پوستی ندارد. این امر، خطرات و عوارض پوستی ناشی از فیلر را به شدت کم می کند و ایمنی اش تضمین شده است. این نوع فیلر اولین بار در دندانپزشکی و جراحی های ترمیمی استفاده شد. هیدروکسی آپاتیت کلسیم یکی از فیلرهای بادوام است که مدت ماندگاری آن حدود 9 تا 15 ماه است.

از این مواد اغلب برای موارد زیر استفاده می شود:

 • چین‌های متوسط ​​تا شدید مانند چین‌های بینی، خطوط مایونت و خطوط اخم
 • افزایش پری گونه ها و سایر خطوط صورت
 • بهبود حجم در نواحی ضایعات صورت، مانند مواردی که ممکن است در افراد HIV مثبت که داروهای خاصی مصرف می کنند رخ دهد.

 

اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک بیشتر برای بهبود فرورفتگی های ناشی از زخم پوست و جراحت یا آسیب بافتی مانند اسکار مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده بطور طبیعی در مایعات غضروفی و مفصلی و همچنین در بافت پوست برخی از نواحی بدن وجود دارد. به همین دلیل لسید هیالورونیک تبدیل به یکی از پرطرفدارترین فیلر ها شده است. این نوع فیلر ژل مانند هستند و نتایج آن می تواند 6 تا 12 ماه ماندگار باشد. از این نوع فیلر اغلب در موارد زیر استفاده می شود :

 • رفع جای جوش
 • رفع فرورفتگی گونه
 • چروک دور چشم
 • خطوط لبخند عمیقی که از کناره بینی تا گوشه های دهان امتداد می یابند
 • خطوط اخم (بین ابروها)
 • اسکارهای به جا مانده بر اثر سوختگی، آکنه و زخم
 • رفع چروک پیشانی

از اسید هیالورونیک و هیدروکسی آپاتایت کلسیم برای برطرف کردن افتادگی وشلی پوست دست هاهم استفاده میشود.

 

پلی لاکتیک اسید

پلی لاکتیک اسید یک ماده آزمایشگاهی است، اما ریست تخریب پذیر است. بنابراین ماده ای سازگار با بدن و طبیعت است. در واقع پلی کاکتیک اسید، همان ماده ای است که در ساخت بخیه های قابل جذب به کار می رفته و سالهاست که استفاده می شود. این فیلر با تزریق به صورت، با اثر تحریکی ای که دارد، می تواند باعث تولید کلاژن در بدن شما شود. پلی لاکتیک اسید بر خلاف سایر پرکننده های پوستی، نتایج فوری ایجاد نمی کند. در عوض، تولید کلاژن بدن شما را تحریک می کند. بنابراین نتایج به صورت تدریجی و در طول چند ماه نمایان می شوند. معمولاً سه ماه زمان می بردد تا نتایج دلخواهتان را ببینید. در حالی که این نوع فیلرهای پوستی نیمه دائمی در نظر گرفته می شوند، اما ممکن است برخی اوقات نیاز به تمدید مجدد داشته باشد.

پلی لاکتیک اسید در برخی نقاط صورت مانند موارد زیر استفاده می شود:

 • پر کردن خطوط خنده
 • حجیم کردن لب ها
 • اصلاح چین های عمیق بینی (فرم دهی بینی )

پرکننده های پوستی یک گزینه عالی برای مبارزه با ظاهر شدن حجم یا کاهش چربی در صورت هستند.

میکروسفرهای پلی متیل متاکریلات یا  PMMA

پلی متیل متاکریلات  هم ماده ای مصنوعی و زیست سازگار است که در بیشتر قرن گذشته در ایمپلنت های جراحی دائمی استفاده شده است. پلی متیل متاکریلات به عنوان یک پرکننده پوست به شکل یک “میکروسفر” یا توپ کوچک است که در زیر پوست باقی می ماند تا حمایت مداوم را ارائه دهد. این پرکننده ها همچنین حاوی کلاژن برای ایجاد ساختار و استحکام بیشتر هستند. فیلر های PMMA بیشتر برای برطرف کردن چین و چروک های متوسط ​​تا عمیق صورت به کار می روند.

همچنین می‌توان از آنها برای پر کردن جای زخم‌های حفره دار ناشی از اسکار و افزایش حجم لب‌های نازک استفاده کرد. نقطه ضعف پرکننده های PMMA این است که برای ایجاد حجم باید چند بار تزریق شود. معمولاً سه ماه طول می کشد تا اثرات آن نمایان شود.

 

نواحی مورد استفاده فیلر

بسته به ناحیه ای از بدن که تحت درمان قرار می گیرد، انواع مختلفی از فیلر ها توصیه می شود. مناطقی که تزریق فیلر در آن انجام می شود عبارتند از :

فیلر صورت

فیلر صورت به صورت غیرتهاجمی و با تزریق موضعی ژل به زیر پوست انجام می گیرد. این کار موجب پر شدن و رفع چین و چروک های پوست صورت می شود. همچنین می توان با این روش حجم دلخواه را برای صوررت ایجاد کرد.

فیلر زیر چشم

تزریق چربی، اسید هیالورونیک و اسید پلی لاکتیک را می توان در اطراف ناحیه چشم استفاده کرد. برخی از اسیدهای هیالورونیک ممکن است بهتر از سایرین برای استفاده در این ناحیه باشند.

فیلر خط لبخند

اکثر اسیدهای هیالورونیک و میکروسفرهای PMMA برای استفاده در این زمینه توسط FDA تایید شده اند. از آنها می توان برای خطوط لبخند و چین های اطراف بینی استفاده کرد.

 فیلر پیشانی

اگر با تزریق بوتاکس مخالف هستید، فیلرهای پرکننده شیارهای پیشانی شامل پلی لاکتیک اسید، هیدروکسی لاپاتیت کلسیم و PMMA هستند.

 فیلر گونه

گونه ها را می توان با پلی لاکتیک اسید و بسیاری از اسیدهای هیالورونیک حجیم کرد و فرم داد.

 فیلر لب

بیشتر اسیدهای هیالورونیک را می توان به عنوان پرکننده لب استفاده کرد. این روش توسط FDA تأیید شده است. بیشتر گزینه های دیگر فیلر نباید روی لب ها استفاده شود.

فیلر چانه

هیدروکسی لاپاتیت کلسیم، اسید هیالورونیک یا اساساً هر یک از پرکننده های پوستی فوق را می توان برای ایجاد کانتور و حجم دادن به چانه استفاده کرد.

فیلر بینی

فیلر بینی یک روش غیرجراحی است که با استفاده از موادی مانند هیدروکسی‌آپاتیت کلسیم یا اسید هیالورونیک، شکل و اندازه بینی را تغییر می‌دهد. این روش به افراد امکان می‌دهد تا بدون نیاز به جراحی بینی، ظاهر خود را بهبود بخشند و اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. فیلر بینی به دلیل امنیت و کارآمدی که دارد، به یک راهکار محبوب برای تغییر شکل بینی تبدیل شده است.

فیلر شقیقه

یکی از بخش های مهم تزریق فیلر شقیقه، استفاده از موادی است که به طور طبیعی در بدن ما وجود دارند. برخی از این مواد شامل هیالورونیک اسید، کلاژن و چربی هستند. این مواد به طور معمول از منابع طبیعی مانند گیاهان و حیوانات استخراج می شوند و به عنوان یک جایگزین طبیعی برای موادی که با پیری و کاهش تولید آنها در بدن همراه است، استفاده می شوند.

سخن پایانی

فیلرها در مدت زمان کوتاه نتایج رضایت بخشی را برایتان به ارمغان می آورند. مدت زمان ماندگاری فیلرها به نوع فیلر ومیزان چین و چروک ناحیه تحت درمان بستگی دارد. مدت زمان ماندگاری فیلر در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد.

دوام بعضی از فیلرها 6 ماه است. در حالی که این زمان برای بعضی دیگر از فیلرها می تواند تا 2 سال یا بیشتر هم باشد. اگر مصمم هستید که تزریق فیلر انجام دهید، به شما توصیه می کنیم که حتماً انتظارات خود را با پزشکتان در میان بگذارید تا از انتخاب فیلر مناسب اطمینان حاصل کنید.

دکتر لیلا رحیمی، متخصص پوست، مو و زیبایی و عضو آکادمی پوست آمریکا، یکی از برترین متخصصان تزریق فیلر در زعفرانیه هستند. برای رزرو وقت جهت ویزیت، با ما در ارتباط باشید.

همین حالا وقت بگیرید

رزرو وقت

همین حالا با پر کردن فرم از همکاران ما در کلینیک دکتر لیلا رحیمی بخواهید با شما تماس گرفته و برای شما وقت ویزیت تعیین کنند.

ساعات کاری کلینیک زعفرانیه

یکشنبه - سه شنبه
پنج شنبه

ساعات کاری کلینیک هروی

شنبه - دوشنبه
چهارشنبه

مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی