بوتاکس لب

دکتر لیلا رحیمی

عضو انجمن آکادمی پوست آمریکا

پخش ویدیو

بوتاکس لب چیست ؟

سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس)، یک ماده شیمیایی است که می‌تواند به طور موقت عضلات را ضعیف یا فلج کند. منظور از بوتاکس لب، تزریق بوتاکس به ناحیه لب است که باعث می‌شود لب‌های شما پرتر به نظر برسند. چراکه با شل شدن ماهیچه‌های اطراف لب، لب کمی به سمت بالا چرخیده و بزرگتر از حد معمول دیده می‌شود.

اگر به‌دنبال یافتن پاسخ سوالاتی مانند چطوری لب‌ها رو بوتاکس کنیم؟ آسون‌ترین روش‌های بوتاکس لب چیست؟ و بوتاکس لب راه‌حل درمان چه چیزهایی است؟ هستید. این مقاله نحوه عملکرد بوتاکس لب را توضیح می‌دهد. همچنین مزایا و معایبی که باید قبل از انجام این روش در نظر بگیرید را شرح می‌دهد.

لیفت با نخ

فهرست مطالب

آشنایی با بوتاکس لب

اگر از ظاهر لب‌های خود راضی نیستید یا با افزایش سن احساس می‌کنید که حجم آن‌ها به مرور کم‌ شده و چین‌و‌چروک‌هایی در اطراف آن‌ها ظاهر شده است. پیشنهاد می‌کنیم به‌جای تزریق فیلر لب، بوتاکس لب را امتحان کنید. زیرا ظاهر طبیعی‌تری به لب‌های شما می‌دهد.

اصولا فرآیند تزریق بوتاکس لب توسط متخصص پوست یا جراح پلاستیک انجام می‌شود. در طی آن، چندین واحد بوتاکس به قسمت میانی لب بالایی، دور لب پایینی یا گوشه‌های دهان شما تزریق می‌شود. وقتی ماهیچه‌ها شل می‌شوند، لب شما به سمت بالا خم می‌شود. این کار بدون اینکه هیچ حجمی به لب‌ها اضافه کند، باعث می‌شود که بزرگتر به نظر برسند.

البته اینکه چگونه تزریق بوتاکس ظاهر لب شما را تغییر می‌دهد، به محل تزریق آن بستگی دارد. به عنوان مثال، زمانی‌که به گوشه‌های لب تزریق می‌شود، این ماده شیمیایی ماهیچه‌های اطراف لب شما را شل می‌کند و باعث جمع‌تر و برجسته‌تر شدن لب‌ها می‌شود.

اغلب تزریق بوتاکس لب حدود 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد. ازآنجایی‌که یک روش جراحی در نظر گرفته نمی‌شود، نیازی به گذراندن دوران نقاهت ندارد. شما باید بتوانید بلافاصله پس از تزریق، به فعالیت‌های معمول خود ادامه دهید.

بوتاکس لب چه کاربردهایی دارد؟

هنگامی‌که بوتاکس در ناحیه لب تزریق می‌شود، می‌تواند به موارد زیر کمک کند:

 • کاهش خطوط و چین‌و‌چروک‌ها در ناحیه لب بالا و پایین
 • بالا بردن گوشه‌های دهان
 • تقویت لب بالایی
 • فرم‌دهی و برجسته‌تر کردن لب‌ها
 • حذف خطوط ماریونت یا خطوطی‌که از گوشه‌های دهان به سمت پایین کشیده می‌شوند.
 • اصلاح لبخند لثه‌ای

در ادامه به جزئیات هرکدام اشاره خواهیم کرد.

از بین بردن چروک اطراف لب

اولین کاربرد آرایشی برای تزریق بوتاکس، کاهش یا از بین بردن موقت خطوط و چین‌و‌چروک‌های نواحی مختلف صورت است. خطوط اطراف لب به طور طبیعی در طول زمان به‌دلایل زیر ایجاد می‌شوند:

 • خندیدن
 • اخم کردن
 • بوس کردن
 • سیگار کشیدن
 • شل شدن پوست اطراف لب در اثر افزایش سن

بوتاکس لب به‌عنوان یکی از روش‌های رفع چین‌و‌چروک‌های لب، می‌تواند با شل کردن عضلات از بروز خطوط جدید نیز جلوگیری کند.

فرم‌دهی به لب

روش‌های حجیم کردن لب با بوتاکس لب، معمولا به فرم‌دهی آن نیز کمک می‌کنند. زیرا باعث رفع چین‌و‌چروک‌ها و خطوط اطراف لب می‌شوند و مناطق فرورفته را تا حدی پرتر نشان می‌دهند.

درمان لبخند لثه‌ای

اگر لثه‌های دندان‌های بالایی شما هنگام لبخند زدن خیلی واضح دیده می‌شوند، این وضعیت لبخند لثه‌ای در نظر گرفته می‌شود. بوتاکس لب می‌تواند به بهبود این مشکل کمک کند. برای انجام این کار، پزشک بوتاکس را در کمان کوپید لب (قوس دوبخشی لب بالایی) تزریق می‌کند. در این ناحیه عضله حلقوی دهان قرار دارد که به جمع کردن لب‌ها کمک می‌کند. با شل شدن این عضله، وقتی لبخند می‌زنید کمتر لثه‌های دندان‌های بالایی نمایان می‌شوند.

بوتاکس لب برای چه کسانی کاربردی و برای چه کسانی خطرناک است؟

لازم است بدانید که بوتاکس لب برای همه افراد مناسب نیست. معمولا پزشک قبل از تزریق و در جلسه مشاوره شما را معاینه می‌کند و ذکر خواهد کرد که شما کاندید مناسبی هستید یا خیر. در ادامه نیز به جزئیاتی از این مسئله خواهیم پرداخت.

کاندیداهای مناسب برای تزریق بوتاکس لب

اگر شما فردی هستید که از داشتن لبخند لثه‌ای یا لب بسیار نازک که هنگام لبخند زدن یا خندیدن به سمت داخل جمع می‌شود، رنج می‌برید. ممکن است کاندیدای خوبی برای این روش باشید. البته اگر:

 • از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشید و درگیر بیماری‌هایی مانند دیابت، مشکلات انعقاد خون و بیماری قلبی عروقی نباشید.
 • عفونت فعال دهانی، ازجمله آفت یا تبخال نداشته باشید.
 • سابقه واکنش آلرژیک به بوتاکس نداشته باشید.
 • آلرژی به شیر و سایر محصولات لبنی نداشته باشید (زیرا برخی از برندهای سم بوتولینوم حاوی آلبومین هستند که پروتئین موجود در شیر گاو است).
 • در دوران بارداری یا شیردهی به نوزاد نباشید.

افرادی‌که بوتاکس لب برای آن‌ها مناسب نیست

کسانی‌که دندان‌هایشان کوچکتر از حد طبیعی است، ممکن است پس از انجام این روش نتایج خوبی دریافت نکنند. زیرا در این شرایط، شل کردن عضله لب می‌تواند باعث شود که هنگام لبخند زدن و صحبت کردن، لب بالایی دندان‌ها را کاملا بپوشاند.

همچنین کسانی‌که به‌دنبال دریافت نتایج آنی و در عین حال ماندگار هستند، بهتر است از همان ابتدا به‌سراغ تزریق فیلر لب بروند. زیرا حدود 7 تا 10 روز طول می‌کشد تا بتوان به طور کامل نتایج واقعی بوتاکس لب را دید و نتایج آن نهایتا 3 تا 5 ماه ماندگار هستند.

مراحل تزریق بوتاکس لب به چه صورت است؟

قبل از تزریق با پزشک خود ملاقات خواهید کرد. وی وضعیت سلامت عمومی شما را ارزیابی می‌کند. همچنین سوالاتی در مورد داروهای مصرفی شما می‌پرسد. زیرا برخی از داروها ممکن است در روند بهبودی اختلال ایجاد کنند. معمولا توصیه می‌شود حداقل یک هفته قبل از عمل از مصرف الکل، سیگار و آسپرین خودداری کنید.

تزریق بوتاکس لب خیلی تهاجمی نیست و بعید است که پزشک لب‌های شما را بی‌حس کند. بنابراین، اگر نسبت به بروز درد حساس هستید، حتما از قبل ذکر کنید تا از کرم بی‌حس‌کننده موضعی برای شما استفاده شود.

مراحل تزریق بوتاکس لب بالا

پزشک ابتدا کل نواحی لب بالا و اطراف آن را ضدعفونی می‌کند. سپس از یک سوزن نازک برای تزریق بوتاکس در قسمت‌هایی از لب بالایی، ازجمله گوشه‌های دهان و لبه‌های لب استفاده می‌کند. معمولا دو تا چهار واحد بوتاکس به لب بالایی تزریق می‌شود. در نهایت، به کمک پنبه استریل نواحی که دچار خونریزی جزئی شده‌اند پاک می‌شوند.

بهتر است 15 تا 20 دقیقه در مطب بمانید تا احتمال بروز واکنش آلرژیک بررسی شود. سپس می‌توانید به منزل یا محل کار بازگردید.

مراحل تزریق بوتاکس لب پایین

روند تزریق بوتاکس لب پایین مشابه لب بالا است. البته با این تفاوت که برای لب پایین دو واحد بوتاکس تزریق می‌شود. اصولا تزریق به لب بالا و پایین، همزمان انجام می‌شود و کل این روش فقط 10 تا 20 دقیقه طول می‌کشد.

تصاویر قبل و بعد مراجعه‌کنندگان برای بوتاکس لب

احتمالا کنجکاو هستید که تصاویر قبل و بعد از بوتاکس لب را مشاهده کنید تا میزان تاثیرگذاری آن را بررسی کنید.

تزریق بوتاکس لب به‌صورت طبیعی به چه شکل است؟

بوتاکس لب طبیعی یکی از پرطرفدارترین مدل‌ها است. زیرا تغییر زیادی در فرم لب‌ها ایجاد نمی‌کند و فقط آن‌ها را کمی پرتر نشان می‌دهد. همچنین چین‌و‌چروک‌های اطراف لب‌ها را نیز برطرف می‌کند.

بوتاکس لب روسی به چه شکل است؟

برخلاف بوتاکس لب طبیعی، بوتاکس لب روسی ظاهر اغراق‌آمیزتری دارد. زیرا لب‌ها بیشتر جمع می‌شوند و ظاهر بزرگتر و برجسته‌تری پیدا می‌کنند. اگر از آن دسته افراد هستید که به‌صورت ژنتیکی یا در اثر افزایش سن، لب‌های شما ضخامت خیلی کمی دارند. می‌توانید از زیبایی این مدل بهره‌مند شوید.

بوتاکس لب تا چه میزانی ماندگاری دارد؟

بهتر است بدانید که بوتاکس لب یک روش موقتی است. معمولا اثرات زیبایی آن بین سه تا پنج ماه ماندگاری دارند و لازم است دوباره برای تزریق به پزشک خود مراجعه کنید.

انواع بوتاکس لب

برحسب اینکه تزریق در چه نواحی انجام شود تا فرم نهایی لب تغییر کند و از کدام برندهای بوتاکس استفاده شود، انواع بوتاکس لب وجود دارد. از مدل‌های بوتاکس لب کردن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بوتاکس لب طبیعی
 • بوتاکس لب روسی
 • بوتاکس لب هالیوودی
 • بوتاکس لب فانتزی
 • بوتاکس لب چاک‌دار

در بخش بعدی به خصوصیات انواع برند بوتاکس لب اشاره خواهیم کرد.

آشنایی با انواع برند بوتاکس لب

در حال حاضر بیش از 10 نوع برند بوتاکس در بازار وجود دارد. اما ازآنجایی‌که بوتاکس لب یک روش حساس و ظریف است، معمولا پزشکان از برندهایی مانند زئومین (Xeomin)، آزالور (Azzalure) و مصپورت (Masport) برای انجام این کار استفاده می‌کنند. در ادامه به ویژگی‌های هرکدام خواهیم پرداخت.

بوتاکس برند زئومین

زئومین یکی از محبوب‌ترین برندهای بوتاکس در جهان است. زیرا علاوه‌بر تاثیرگذاری زیاد، خلوص بالایی دارد. به‌همین‌دلیل، در سال 2010 سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) تزریق آن را برای افزایش زیبایی نواحی مختلف صورت تایید کرد. احتمال بروز واکنش آلرژیک و تولید آنتی‌بادی در بدن بعد از تزریق بوتاکس برند زئومین خیلی کم است.

بوتاکس برند آزالور

بوتاکس آزالور ساخت کشور انگلیس است و تقریبا از سال 2009 تولید می‌شود. معمولا بعد از گذشت 48 تا 72 ساعت می‌توانید اثرات زیبایی آن را مشاهده کنید و به مدت 4 تا 5 ماه ماندگار هستند. تاکنون نتایج خوبی از تزریق آن برای رفع خطوط لب‌ها و پرتر نشان دادن آن‌ها دریافت شده است.

بوتاکس برند مصپورت

بوتاکس مصپورت توسط یک شرکت ایرانی به نام «مصون دارو» تولید می‌شود. معمولا نتایج اولیه آن بعد از گذشت 48 ساعت ظاهر می‌شوند. غلظت خوبی دارد و می‌توان 4 تا 6 ماه انتظار ماندگاری از آن داشت. علاوه‌بر رفع چین‌و چروک‌های لب، می‌توان از تزریق آن برای کاهش تعریق زیر بغل و حملات میگرنی نیز استفاده کرد.

مراقبت‌هایی که بعد از تزریق بوتاکس لب باید انجام داد

بعد از تزریق، لب‌های شما ممکن است کمی متورم، حساس و یا حتی بی‌حس شوند. معمولا این علائم در عرض 24 ساعت از بین می‌روند. با این وجود، برای بهبودی هرچه سریع‌تر و پیشگیری از حرکت بوتاکس به سایر قسمت‌های صورت، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • حداقل تا 4 ساعت از خوابیدن خودداری کنید و به حالت نشسته استراحت کنید.
 • برای کاهش التهاب، درد و تورم از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • حداقل سه تا چهار روز از استفاده از رژ لب، بالم لب یا هر محصول دیگری روی لب خودداری کنید.
 • تا چند روز از لمس لب‌ها، بوسیدن، سیگار کشیدن و ‌نوشیدن مایعات با نی خودداری کنید.
 • هنگام مسواک زدن مراقب لب‌ها باشید.

معمولا شما می‌توانید چند ساعت پس از تزریق، با احتیاط غذا بخورید یا مایعات بنوشید.

آیا بوتاکس لب عوارضی هم دارد؟

مطمئنا اگر این روش به شکل صحیحی انجام نشود، با خطرات و عوارض زیر همراه است:

 • بروز مشکلاتی برای غذا خوردن و صحبت کردن در اثر تزریق بیش‌ازحد بوتاکس و شل شدن زیاد عضلات اطراف لب
 • گاز گرفتن ناخواسته لب‌ها و عدم امکان بوسیدن، سوت زدن و مکیدن در اثر ضعف کلی عضلات لب
 • ابتلا به بیماری بوتولیسم
 • سردرد و اختلالات بینایی در اثر حرکت بوتاکس به سمت چشم‌ها
 • عفونت لب‌ها

تفاوت بوتاکس با ژل فیلر لب چیست؟

اگرچه بوتاکس و ژل فیلر لب، هر دو لب‌های شما را پرتر نشان می‌دهند. اما فیلر لب نوعی پرکننده پوستی است که بعد از تزریق بلافاصله حجم لب‌ها را چند برابر می‌کند. درحالی‌که بوتاکس فقط با شل کردن عضلات، بدون اینکه حجمی به لب‌ها اضافه کند باعث می‌شود که بزرگتر به نظر برسند. به‌همین‌دلیل است که نتایج بوتاکس طبیعی‌تر از ژل فیلر لب به نظر می‌رسند.

البته ماندگاری ژل لب 6 تا 12 ماه و ماندگاری بوتاکس 4 تا 6 ماه است. هزینه بوتاکس نیز کمتر از فیلر ژل لب است.

جمع‌بندی

بنابراین، بوتاکس لب یک روش غیرجراحی برای بهبود ظاهر لب‌ها است. اگرچه می‌تواند اعتماد‌به‌نفس شما را افزایش دهد، اما باید توجه داشته باشید که یک روش موقتی است. اگر به تزریق بوتاکس علاقه دارید حتما از قبل با پزشک خود صحبت کنید.

سوالات متداول

معمولا هزینه نهایی آن به عوامل مختلفی مانند نوع بوتاکس، دوز بوتاکس، شرایط بالینی بیمار و میزان مهارت پزشک بستگی دارد.

مشاوره تلفنی رایگان