لیفت لب

دکتر لیلا رحیمی

عضو انجمن آکادمی پوست آمریکا

لیفت لب

یکی از روش های لیفت صورت است  که از گذشته جایگاه خاصی داشته است. در این روش، فاصله بین لب بالا و بینی کم شده و لب فرم زیباتری پیدا می‌کند.

این مقاله، اطلاعات کاملی را درباره انواع روش‌های بالابردن لب و مزایا و معایب آن‌ها ارائه می‌دهد. اگر قصد دارید لب خود را لیفت کنید، این مقاله را از دست ندهید.

تصویر لیفت لب

فهرست مطالب

لیفت لب چیست؟

لیفت لب، یک عمل زیبایی است که با برداشتن نوار کوچکی از پوست زیر بینی، فاصله بین بینی و بالای لب را کم می‌کند. این عمل باعث می‌شود لب‌ها پرتر و برجسته‌تر به نظر رسیده و بافت صورتی و دندان‌های مرکزی بالایی بهتر دیده شوند.

انواع لیفت لب

لیفت لب، لب‌ها و بخشی از صورت را که در بالای لب قرار دارد، تغییر می‌دهد تا ظاهری جوان‌تر و جذاب‌تر ایجاد کند. لازم به ذکر است که بالابردن لب، می‌تواند به روش‌های دیگری نیز انجام شود. در اینجا انواع روش‌های بالابردن لب را آورده‌ایم.

لیفت سانترال لب (بالا کشیدن لب بالا)

لیفت سانترال یا مرکزی لب، شبیه لیفت bullhorn زیر بینی است؛ روشی که در آن فضای بین بینی و لب‌ها را با یک برش در قسمت پایین بینی، کوتاه می‌کنند. این نوع لیفت لب برای افرادی مناسب است که فاصله لب و بینی آن‌ها بیش از حد است و قسمت مرکزی لب را بالا می‌کشد.

لیفت لب با برش (روش‌های مختلف)

لیفت لب با برش، به روش‌های مختلف بالابردن لب با برش و جراحی اطلاق می‌شود. برای مثال، لیفت سانترال نیز نوعی لیفت با برش است. سایر انواع این نوع لیفت، شامل لیفت لب مستقیم، بالابردن لب شاخ گاوی، لیفت گوشه‌های لب و لیفت لب ایتالیایی است.

لیفت لب با نخ

این روش بالابردن لب، با استفاده از نخ‌های قابل جذب انجام می‌شود و برای از بین بردن چین و چروک اطراف لب، اصلاح و تقارن خط لب، لیفت گوشه‌های لب و عریض‌کردن دهان استفاده می‌شود. در لیفت با نخ، پزشک انواع نخ‌ها از جمله نخ مارپیچ و نخ رشته‌ای را در اطراف لب تزریق می‌کند و آن‌ها را کمی به‌سمت بالا می‌کشد تا به لب فرم دهد.

لیفت لب با تزریق ژل

این روش می‌تواند علاوه‌بر حجم‌دادن به لب، چین و چروک‌های اطراف آن را نیز برطرف کند. در بالابردن لب با تزریق ژل، عملا پوست لب برداشته نشده و یا به سمت بالا کشیده نمی‌شود؛ اما با تزریق ژل، لب پر شده و لیفت می‌شود. این روش برای افرادی مناسب است که لب‌ بالایی آن‌ها نازک است و قصد دارند از یک روش مناسب برای پرحجم‌کردن و لیفت آن استفاده کنند.

مزایای لیفت لب

 • این روش زیباسازی نسبتا سریع، تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و نیازی به بیهوشی کامل ندارد.
 • بالابردن لب، یک راه حل مناسب برای داشتن لب‌های پر و ظاهری جوان‌تر است.
 • برخی از انواع بالابردن لب می‌تواند علائم پیری اطراف دهان را کاهش دهد، دهان شما را متناسب‌تر با بقیه قسمت‌های صورت شما نشان داده و شکل لب‌های شما را تقویت کند.

عوارض لیفت لب

بالابردن لب با نخ و فیلر، معمولا با کم‌ترین عوارض همراه است. این روش‌ها به‌سرعت انجام شده و تنها مقدار کمی درد، کبودی و اذیت دارند. در میان روش‌های بالابردن لب، روش‌هایی که با جراحی همراه هستند، می‌توانند عوارض بالقوه بیشتری داشته باشند. عوارض جراحی لیفت لب، شامل موارد زیر است:

 • باقی‌ماندن جای زخم
 • بهبود ضعیف جای زخم یا اسکار
 • از دست‌دادن مقداری خون در حین یا بعد از جراحی
 • احتمال آسیب عصبی به بافت‌ها
 • واکنش‌های آلرژیک به داروهای بی‌هوشی و بی‌حسی موضعی
 •  
تصویر لیفت لب
تصویر قبل و بعد لیفت لب

مراحل انجام لیفت لب

هر مدل بالابردن لب، به‌شیوه خاصی انجام می‌شود. اما اگر مراحل لیفت لب را تقسیم‌بندی کنیم، به چهار مرحله اصلی می‌رسیم؛ انتخاب روش مناسب بالابردن لب، بی‌حسی موضعی، انجام عمل بالابردن لب (به هر روش) و مراقبت‌های بعد از عمل.

بیایید هرکدام از این مراحل را به‌شکل جداگانه بررسی کنیم.

 1. انتخاب روش مناسب لیفت لب: این مرحله پایه و اساس همه مراحل بعدی است و شکل نهایی لب را مشخص می‌کند. برای هر نوع مشکل لب، یک روش خاص لیفت توصیه می‌شود. برای مثال افرادی که دچار افتادگی و شلی لب بالایی هستند و یا فاصله لب و بینی آن‌ها زیاد است، می‌توانند از روش سانترال و سایر رو‌ش‌های برشی بیشترین بهره را ببرند. در مقابل، افرادی که در اطراف لب خود چین و چروک دارند، بهترین گزینه برای لیفت لب، با نخ و ژل محسوب می‌شود. متخصص پوست تشخیص می‌دهد که کدام روش برای شما مناسب‌تر است.
 1. بی‌حسی موضعی: از آنجا که بالابردن لب، نیاز به برش و یا تزریق دارد و با توجه به حساسیت بالای ناحیه لب و اطراف دهان، قبل از لیفت، بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. برای بی‌حسی از پماد لیدوکائین روی لب و اطراف دهان استفاده شده و گاهی هم پزشک از ماده بی‌حس‌کننده تزریقی، برای کاهش درد بهره می‌برد.
 1. انجام عمل لیفت لب: انجام عمل بالابردن لب، به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. در روش‌های برشی، محل‌های برش با خودکار مشخص شده و سپس پوست برش داده شده و کشیده می‌شود. در انواع لیفت با نخ، نوع نخ مشخص شده و در محل مناسب از اطراف لب تزریق می‌شود. در روش لیفت با ژل نیز پزشک مقدار مناسبی از ژل را در لب، مخصوصا لب بالایی، تزریق می‌کند تا آن را حجیم نشان دهد.
 1. مراقبت‌های بعد از عمل: مراقبت‌های بعد از عمل نیز تا حد زیادی به‌نوع لیفت، وابسته است. در لیفت با ژل و نخ، معمولا مراقبت چندان زیادی لازم نیست و تنها لازم است از کیسه یخ روی محل استفاده شود. اما در بالابردن لب به روش جراحی، میزان مراقبت‌ها بیشتر است. لازم است بیمار سر را هنگام خواب بالاتر از بدن قرار داده و 7 تا 14 روز از ورزش خودداری کند. مایعات داغ و غذاهای شور به مدت 48 ساعت مصرف نکرده و مواد غذایی را بخورد که نیاز به جویدن کمی داشته باشند.

لیفت لب برای چه کسانی مناسب است؟

بالابردن لب (مخصوصا لیفت با جراحی) می‌تواند گزینه خوبی برای افراد مسنی باشد که می‌خواهند فضای بین لب و بینی خود را کاهش دهند. با افزایش سن، این فضا معمولاً افزایش یافته و لب‌ها را نازک‌تر نشان می‌دهد. همچنین افرادی که به‌شکل مادرزادی فاصله زیادی بین لب و دهان خود دارند، می‌توانند از این روش استفاده کنند.

علاوه‌بر این، انواع روش‌های بالابردن لب برای پرنشان‌دادن لب بالایی در افرادی که لب‌ بالایی نازکی دارند، استفاده شده و صورت را جوان‌تر و زیبا‌تر می‌کند.

لیفت لب برای چه کسانی مناسب نیست؟

این روش برای افرادی که فضای کافی (معمولاً حدود 1.5 سانتی‌متر) بین پایه بینی و لب بالای خود ندارند، مناسب نیست.

همچنین افرادی که سیگار می‌کشند و نمی‌توانند حدود 2 تا 4 هفته پس از جراحی سیگار را ترک کنند، نباید از روش‌های مختلف بالابردن لب، مخصوصا روش جراحی استفاده کند.

علاوه‌بر این، افرادی که دیابت داشته و یا به بیماری‌های دیگری مبتلا هستند که لخته‌شدن خون را مختل می‌کند، لازم است از لیفت، مخصوصا به‌روش جراحی پرهیز کنند.

افرادی که تبخال دارند نیز لازم است قبل از بالابردن لب، با جراح مشورت کنند.

هزینه لیفت لب

هزینه بالابردن لب، وابسته به‌نوع روش لیفت، متخصص و کلینیکی که انتخاب می‌کنید، متفاوت است. به‌طور کلی هزینه جراحی از دو روش قبلی بیشتر و عملکرد آن بلند‌مدت‌تر است. هزینه لیفت به روش نخ و ژل، رابطه مستقیم با نوع ژل و نخ و میزانی از آن‌ها که استفاده می‌شوند، دارد.

انتخاب بهترین جراح لیفت لب

برای انتخاب بهترین جراح بالابردن لب، لازم است همه موارد زیر را درنظر بگیرید:

 • خوش‌نامی جراح
 • تبحر جراح از نظر مراجعین
 • بهداشت کلینیک و مطب
 • هزینه‌های جراحی

سوالات متداول

هزینه وابسته به عوامل مختلفی می‌تواند تغییر کند. برای مثال، هزینه جراحی، بیشتر از نخ و ژل است. دستمزد پزشک، جنس نخ و ژل و همچنین نوع کلینیک نیز بر قیمت نهایی تاثیر دارند.

درصورتی‌که بالابردن لب با نخ و ژل باشد، معمولا حداقل مراقبت‌، مانند استفاده از مسکن و کیسه یخ کافی است. در مقابل، مراقبت‌های لازم برای جراحی معمولا بیشتر است. پس از جراحی لازم است بیمار تا دو هفته ورزش و فعالیت سنگین نکرده و تا چند روز از مصرف غذاهای سفت خودداری کند.

برای پیدا‌کردن بهترین جراح لیفت لب، بیش از هرچیز، به نظر بیماران نیاز دارید. به صفحه کلینیک و یا پزشک مورد نظر خود مراجعه کرده و نظرات افراد را درباره او بخوانید. پزشکی که بیشترین رضایت را دارد، معمولا در زمره بهترین جراحان بالابردن لب محسوب می‌شود. علاوه‌بر خود جراح، برای پیدا‌کردن بهترین کلینیک لازم است هزینه‌ها، امکانات و بهداشت کلینیک را در نظر بگیرید. همه این ها با هم به شما کمک می‌کنند تا بهترین جراح لیفت لب را بیابید. از پزشک خود بخواهید که قبل از شروع درمان، نوعی از بالابردن لب را که مناسب شما است، معرفی کند.

مشاوره تلفنی رایگان