هایفو صورت

دکتر لیلا رحیمی

عضو انجمن آکادمی پوست آمریکا

هایفو صورت چیست؟

سونوگرافی متمرکز با شدت بالا (HIFU) یک درمان زیبایی نسبتاً جدید برای سفت کردن پوست است که برخی آن را جایگزینی غیرتهاجمی و بدون درد برای لیفت صورت می دانند. از انرژی اولتراسوند برای تحریک تولید کلاژن استفاده می شود که منجر به سفت تر شدن پوست نیز می شود.

HIFU بیشتر به دلیل استفاده از آن در درمان تومورها شناخته شده است. اولین استفاده گزارش شده از HIFU برای استفاده زیبایی شناختی در سال 2008 بود.

هایفوتراپی برای از بین بردن و یا کاستن عمق خطوط نازولبیال و بطور کلی چین و چروک های صورت توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) معرفی شد . همچنین این دستگاه توسط FDA در سال 2014 برای بهبود خطوط و چین و چروک های بالای سینه و گردن (دکلته) معرفی شد

فهرست مطالب

 

چندین آزمایش بالینی کوچک نشان داده اند که هایفو برای لیفت صورت و رفع چین و چروک ایمن و موثر است. افراد توانستند نتایج را در چند ماه پس از درمان، بدون خطرات مرتبط با جراحی مشاهده کنند.

در حالی که این روش همچنین برای جوانسازی کلی صورت، لیفتینگ، سفت کردن، و کانتور کردن بدن استفاده می شود، این موارد به عنوان کاربردهای «خارج از لیبل» برای هایفو در نظر گرفته می شوند.

شواهد بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود چه کسی برای این نوع روش مناسب تر است که توسط پزشک معالج ارزیابی می شود تاکنون مشخص شده است که هایفو یک درمان امیدوارکننده است که می تواند جایگزین لیفت تهاجمی صورت شود، به خصوص در افراد جوان تر که نمی خواهند خطرات و زمان بهبودی مرتبط با جراحی را داشته باشند.

هایفو برای افرادی که دارای موارد شدیدتر افتادگی پوست هستند به خوبی کار نمی کند.

هایفو صورت

هایفو از انرژی متمرکز فراصوت برای هدف قرار دادن لایه های پوست درست زیر سطح آن استفاده می کند. انرژی اولتراسوند باعث می شود بافت به سرعت گرم شود.هنگامی که سلول های ناحیه مورد نظر به دمای مشخصی می رسند، آسیب سلولی را تجربه کرده؛ در حالی که این ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، آسیب در واقع سلول ها را تحریک می کند تا کلاژن بیشتری تولید کنند – (پروتئینی که جز اصلی ساختار پوست را فراهم می کند).

افزایش کلاژن منجر به پوست سفت تر و محکم تر با چین و چروک های کمتر می شود. از آنجایی که پرتوهای اولتراسوند با فرکانس بالا بر روی یک بافت خاص در زیر سطح پوست متمرکز می شوند، هیچ آسیبی به لایه های بالایی پوست و ایندکس های مجاور وارد نمی شود.

هایفو ممکن است برای همه مناسب نباشد. به طور کلی، این روش روی افراد بالای 30 سال با شلی خفیف تا متوسط ​​پوست بهترین کارایی را دارد.

افرادی که پوست آسیب دیده از نور دارند یا پوست شلی دارند ممکن است قبل از دیدن نتایج به چندین درمان همراه نیاز داشته باشند.

افراد مسن‌تر با پیری گسترده‌تر، شلی شدید پوست، یا پوست بسیار آویزان روی گردن، کاندیدای مناسبی بریا هایفوتراپی نیستند و ممکن است نیاز به روش های تهاجمی تر داشته باشند.

هایفو برای افراد مبتلا به عفونت و ضایعات پوستی باز در ناحیه مورد نظر، آکنه های شدید یا کیستیک و کاشت فلزی و یا ایمپلنت در ناحیه فوقانی بدن توصیه نمی شود.

مزایای هایفوتراپی متمرکز

طبق گزارش انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکا (ASAPS)، هایفو و سایر جایگزین های غیرجراحی برای لیفت صورت طی چند سال اخیر محبوبیت زیادی را تجربه کرده اند، تعداد کل عمل های انجام شده بین سال های 2012 تا 2017 ، 68/40 درصد افزایش یافته است.

هایفو مزایای زیبایی شناختی زیادی دارد، از جمله:کاهش چین و چروک ، سفت کردن پوست ، کاهش افتادگی گردن (که گاهی به آن گردن بوقلمون می گویند) بالا بردن گونه ها، تقویت خط فکی و سفت شدن دکلته می باشد.

نتایج مطالعات امیدوارکننده است ، یک مطالعه در سال 2017 با مشارکت 32 نفر کره ای نشان داد که هایفو به طور قابل توجهی خاصیت ارتجاعی پوست گونه ها، پایین شکم و ران ها را پس از 12 هفته بهبود می بخشد.

در یک مطالعه بزرگتر روی 93 نفر، 66 درصد از افرادی که تحت درمان با هایفو قرار گرفتند ، بعد از 90 روز بهبودی در ظاهر صورت و گردن خود احساس کردند.

هزینه هایفوتراپی برای صورت


با توجه به ASAPS، متوسط هزینه برای یک روش سفت کردن پوست غیر جراحی در سال 2017، 1707 دلار بود. این تفاوت فاحشی با روش جراحی لیفت صورت است که هزینه متوسط آن ۷۵۶۲ دلار بود ، که البته ناگفته نماند این هزینه در ایران معادل 1/5 این مبلغ می باشد.

در نهایت، هزینه به منطقه تحت درمان و موقعیت جغرافیایی شما و همچنین تعداد کل جلسات مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مطلوب بستگی دارد.

برای برآورد هزینه باید با یک ارائه دهنده هایفو تراپی در منطقه خود تماس بگیرید. هایفو تحت پوشش بیمه درمانی شما نخواهد بود.

هایفو چه حسی دارد؟


ممکن است در حین عمل هایفوتراپی ناراحتی جزئی داشته باشید. برخی افراد آن را به عنوان پالس های الکتریکی کوچک یا احساس خاردار خفیف توصیف می کنند.

اگر نگران درد هستید، پزشک ممکن است مصرف استامینوفن (تیلنول) یا یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن (ادویل) را قبل از درمان پیشنهاد کند و یا در موضع درمان از بی حسی های موضعی استفاده شود .

بلافاصله پس از پایان هایفو تراپی ، ممکن است قرمزی یا تورم خفیفی را تجربه کنید که به تدریج طی چند روز آینده کاهش می یابد.

عملیات هایفوتراپی چگونه روی صورت انجام می شود ؟


قبل از انجام روش هایفوتراپی نیازی به آمادگی خاصی نیست. قبل از شروع هایفوتراپی باید تمام لوازم آرایش و مراقبت از پوست را از ناحیه مورد نظر پاک کنید.

در اینجا چیزی است که باید در قرار ویزیت با پزشک معالج انتظار داشته باشید:

  • یک پزشک یا تکنسین ابتدا ناحیه مورد نظر را تمیز می کند.
  • ممکن است قبل از شروع از کرم بی حس کننده موضعی استفاده کنند.
  • سپس پزشک از ژل اولتراسوند استفاده می کند.
  • دستگاه هایفو روی پوست قرار می گیرد.
  • با استفاده از نمایشگر اولتراسوند، پزشک دستگاه را روی تنظیمات مناسب تنظیم می کند.
  • سپس انرژی اولتراسوند در پالس های کوتاه به مدت تقریباً 20 تا 30 دقیقه به ناحیه مورد نظر ارسال می شود(با توجه به ضرورت تسلط بر آناتومی صورت بهتر است کل پروسه درمان توسط پزشک انجام گیرد).
  • در صورت نیاز به درمان های اضافی، درمان بعدی را برنامه ریزی خواهید کرد.

در حالی که انرژی اولتراسوند اعمال می شود، ممکن است گرما و سوزن سوزن شدن را احساس کنید. اگر آزاردهنده است می توانید از داروی مسکن استفاده کنید.

شما می توانید بلافاصله پس از انجام عمل به خانه بروید و فعالیت های عادی روزانه خود را از سر بگیرید.

آیا هایفوتراپی عوارض جانبی دارد ؟


اگر توسط یک متخصص آموزش دیده و واجد شرایط انجام شود، هایفو بسیار ایمن در نظر گرفته می شود.

بهترین بخش در مورد این درمان این است که شما می توانید بلافاصله پس از خروج از مطب ، فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. قرمزی یا تورم خفیف ممکن است رخ دهد، اما باید به سرعت فروکش کند. احساس سوزن سوزن شدن خفیف در ناحیه تحت درمان ممکن است برای چند هفته ادامه داشته باشد.

به ندرت ممکن است بی حسی یا کبودی موقتی را تجربه کنید ، اما این عوارض معمولا پس از چند روز از بین می روند.

در صورتی که هایفوتراپی توسط فردی انجام شود که تسلط کافی به دستگاه و آناتومی صورت نداشته باشد ممکن است عوارض جبران ناپذیری مثل فلج عصب صورتی برای مدت حدودا 2 تا 4 ماه را بجای بگذارد پس در انتخاب مرکز درمانی و پزشک معالج خود دقت کافی را بعمل آورید.

نتیجه گیری : برای هایفوتراپی صورت


هایفوتراپی روشی ایمن، موثر و غیرتهاجمی برای سفت کردن پوست صورت است.

مزایای آن نسبت به جراحی لیفت صورت به سختی قابل انکار است. هیچ برشی، جای زخم و دوره نقاهتی لازم نیست.

هایفو تراپی همچنین هزینه کمتری نسبت به جراحی لیفت صورت دارد.

اکثر مردم نتایج کامل را سه ماه پس از درمان نهایی خود مشاهده می کنند.

اگر به دنبال درمانی سریع، بدون درد و غیرتهاجمی هستید، هایفو یک گزینه عالی در مقایسه با لیفت صورت جراحی است.

البته، هایفوتراپی یک درمان معجزه آسا برای پیری نیست. این روش برای بیمارانی با شلی خفیف تا متوسط مناسب است و ممکن است لازم باشد این روش در یک سال بعد از شروع روند طبیعی پیری تکرار شود.

اگر پیرتر هستید و دارای افتادگی و چین و چروک شدید پوست هستید، هایفو ممکن است نتواند این مشکلات پوستی را از بین ببرد.

نمونه های قبل و بعد هایفوتراپی در مطب زعفرانیه دکتر لیلا رحیمی :

مشاوره تلفنی رایگان