بوتاکس سر

دکتر لیلا رحیمی

عضو انجمن آکادمی پوست آمریکا

پخش ویدیو

بوتاکس سر چیست ؟

اکثر ما بوتاکس را یک راهکار برای زیبایی می‌دانیم، اما حقیقت این است که تزریق بوتاکس سر یک درمان فوق‌العاده برای سردردهای میگرنی است. بوتاکس، از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می‌شود و دارای سابقه طولانی و متنوع در کاربردهای پزشکی است. توانایی بوتاکس در مسدود کردن سیگنال‌های عصبی با مهار آزادسازی استیل کولین، که یک انتقال دهنده عصبی است، زمینه ساز کاربردهای آرایشی و درمانی آن است.

در این مقاله ضمن بررسی بوتاکس سر و مزایای آن، در مورد تأثیر تزریق بوتاکس سر برای درمان میگرن و کاهش سردردهای میگرنی صحبت خواهیم کرد. اگر شما هم به دنبال یک راهکار قطعی و بدون عارضه برای درمان سردردهای میگرنی هستید، این مقاله را از دست ندهید.

لیفت با نخ

فهرست مطالب

آشنایی با بوتاکس سر و کاربردهای آن

تزریق بوتاکس سر هم برای موارد زیبایی سر و هم برای موارد درمانی انجام می‌شود. با توجه به هدف از تزریق بوتاکس، محل تزریق توسط پزشک انتخاب شده و چند تزریق کوچک که درد بسیار کمی دارند انجام می‌شود. نتایج درمان خیلی سریع و بعد از یک هفته محسوس خواهد بود.

 

تزریق بوتاکس سر در چه مواردی پیشنهاد می‌شود

بوتاکس سر برای تمام افرادی که از سردردهای میگرنی رنج می‌برند قابل انجام است، مگر اینکه فرد به دلایل پزشکی از تزریق بوتاکس منع شده باشد. بوتاکس سر برای رفع چین و چروک سر، پیشانی و شقیقه‌ها و همچنین لیفت پوست پیشانی و شقیقه قابل انجام است. افرادی که به دنبال از بین بردن چروک پوست سر و صورت هستند، کاندید مناسبی برای انجام این درمان زیبایی می‌باشند. 

 

مزایا و معایب بوتاکس سر چیست؟

بوتاکس درمانی است که همیشه در مورد مزایا و معایب آن شاعبه‌های زیادی وجود داشته است و افرادی که علم کافی در این زمینه ندارند بعضاً با اظهارنظرهای غلط باعث گمراهی بقیه می‌شوند. در این بخش در مورد مزایا و معایب بوتاکس سر برای هدف‌های درمانی مختلف صحبت خواهیم کرد.

بوتاکس سر چه مزایایی دارد

تزریق بوتاکس یک درمان غیرجراحی و کم تهاجمی است، و به همین دلیل انتخابی محبوب برای افرادی است که به دنبال روش‌های درمانی با نقاهت پایین هستند. این روش درمانی سریع به افراد این امکان را می‌دهد که فعالیت‌های عادی خود را در مدت کوتاهی پس از درمان از سر بگیرند. علاوه بر این نتایج درمان خیلی سریع خود را نشان می‌دهد.

معایب بوتاکس سر چیست

یکی از ایرادات اولیه بوتاکس موقتی بودن اثرات آن است. تزریق بوتاکس باید هر 4 الی 6 ماه یکبار انجام شود. هرچند افراد زیادی نیز وجود دارند که تا یک سال نیاز به تزریق مجدد نخواهند داشت. مورد دوم این است که در دوران بارداری و شیردهی نمی‌توان تزریق بوتاکس را انجام داد. هرچند شواهدی مبنی بر اینکه بوتاکس برای جنین و نوزادان مضر باشد، پیدا نشده است اما پزشکان به مادران باردار و شیرده توصیه می‌کنند تا پایان دوران بارداری و شیردهی از تزریق بوتاکس خودداری کنند. 

 

آشنایی با انواع بوتاکس سر

بوتاکس سر برای رفع میگرن با بوتاکس موی سر متفاوت است. در تزریق بوتاکس سر برای رفع میگرن ماده‌ی بوتاکس به کف سر تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس کف سر باید حتما توسط پزشک متخصص و در بهترین کلینیک بوتاکس سر انجام شود.

این در حالی است که بوتاکس موی سر یک روش درمانی و پروتئین تراپی موی سر است که در آرایشگاه‎‌ها انجام می‌شود و هدف آن ترمیم و احیای مو است. در بوتاکس موی سر هیچ گونه تزریقی به کف سر انجام نمی‌شود و فقط ساقه موها تحت درمان قرار می‌گیرد.

کاندیداهای مناسب برای بوتاکس سر

استفاده از بوتاکس برای درمان سردردهای مزمن معمولاً برای افرادی توصیه می‌شود که در هر ماه، حدوداً ۱۵ روز یا بیشتر با سردرد مواجه هستند و هر بار سردردهای آنها چهار ساعت یا بیشتر به طول می‌انجامد. این افراد باید هر سه ماه یکبار تزریق بوتاکس را و در بهترین کلینیک بوتاکس سر انجام دهند. این تزریقات در مناطق مختلف از صورت و گردن انجام می‌شود، از جمله عضلات پیشانی، پشت سر، گردن و شانه‌ها.

بوتاکس سر به چه افرادی توصیه نمی‌شود

تزریق بوتاکس سر برای درمان میگرن برای افرادی که در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند توصیه نمی شود:

  • افرادی که نسبت به بوتاکس یا سایر محصولات حاوی سم بوتولینوم نوع A حساسیت یا واکنش آلرژیک شدید نشان می‌دهند.
  • افراد مبتلا به اختلالات عصبی-عضلانی مانند میاستنی گراویس، سندرم لامبرت-ایتون یا شرایط التهابی عضلانی.
  • افراد مبتلا به عفونت یا التهاب در نواحی که برای تزریق بوتاکس در نظر گرفته شده است.
  • تزریق بوتاکس برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود زیرا اثرات بوتاکس بر فرآیندهای بارداری و شیردهی ناشناخته است، و در این دوره‌ها باید احتیاط کرد.
  • افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند که ممکن است با بوتاکس تداخل داشته باشند.

بوتاکس سردرد چیست؟

در چند سال گذشته با تحقیقات بالینی گسترده تزریق بوتاکس از یک روش زیبایی به یک درمان شناخته شده و تایید شده برای میگرن مزمن تبدیل شد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) استفاده از بوتاکس را برای درمان میگرن مزمن در سال 2010 تایید کرد و فصل جدیدی را در مدیریت و درمان این بیماری ناتوان کننده باز کرد.

بوتاکس سر چه تاثیری بر روی میگرن دارد

تزریق بوتاکس کف سر با مسدود کردن سیگنال‌های درد در انتهای عصب محیطی و مسیرهای درد در سیستم عصبی مرکزی باعث کاهش و درمان سردردهای میگرنی می‌شود. کارآزمایی‌های بالینی به طور مداوم نشان داده‌اند که تزریق بوتاکس می‌تواند به طور قابل توجهی دفعات و شدت میگرن را در افراد مختلف کاهش دهد. آزمایشات بالینی PREEMPT (Phase III Research Evaluating Prophylaxis Prophylaxis Therapy)، نشان داد که بیمارانی که تزریق بوتاکس انجام می‌دهند، کاهش قابل توجهی در سردردهای میگرنی را تجربه می‌کنند.

تزریق بوتاکس سر هم شدت درد میگرن و هم تعداد دفعات حمله میگرن را کاهش می‌دهد و باعث شده است افرادی که به این بیماری دچار هستند، به زندگی عادی برگردند.

تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان میگرن با تزریق بوتاکس

درمان میگرن با بوتاکس معمولاً شامل یک سری تزریق است که تقریباً هر 12 هفته یکبار در اطراف سر و گردن انجام می‌شود. اکثر افراد تقریباً با یک جلسه تزریق کاهش قابل توجهی در سردردهای میگرنی تجربه می‌کنند، اما افرادی هم هستند که نیاز به جلسه دوم تزریق به فاصله 3 الی 4 هفته پس از تزریق اولیه دارند. زمان هر جلسه تزریق کمتر از 10 دقیقه است، اما تداوم دوره‌های درمانی باعث بهبود و کاهش شدت سردردها می‌شود.

 

تزریق بوتاکس سردرد هرچند وقت یکبار انجام می‌شود؟

ماندگاری دارو در بدن و تعداد دفعات تزریق در افراد مختلف متفاوت است. اما به صورت میانگین افراد هر سه ماه یک بار نیاز به تزریق مجدد پیدا می‌کنند. هرچند در افراد بسیاری پس از تزریق بوتاکس سر، سردردهای میگرنی تا 6 ماه بسیار کم شده و شدت آن‌ها کاهش می‌یابد. 

قیمت و هزینه بوتاکس سر چقدر است ؟

هزینه تزریق بوتاکس از بسیاری درمان‌های دیگر کمتر است. برای مثال هزینه جراحی لیفت شقیقه بیش از 20 میلیون تومان است، در حالی که هزینه لیفت شقیقه با بوتاکس کمتر از 10 درصد هزینه جراحی خواهد بود. علاوه بر این بوتاکس سر برای درمان میگرن نیاز به مصرف دارو را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های گزاف دارو برای افراد مبتلا به میگرن می‌شود.

جمع‌بندی

به طور کلی تزریق بوتاکس سر یک راهکار کم عارضه و کم هزینه برای درمان سردردهای آزاردهنده در افراد مبتلا به میگرن است. اما فراموش نکنید که تزریق بوتاکس یک عمل بسیار تخصصی است، به خصوص اگر تزریق در کف سر و برای درمان میگرن انجام شود. به همین دلیل لازم است که برای انجام این درمان به بهترین کلینیک بوتاکس سر مراجعه کنید تا عرضه‌های درمان به حداقل برسد.

مشاوره تلفنی رایگان