دسته‌بندی نشده

درمان واریس و عروق سطحی

واریس چیست؟
رگهای واریسی رگهای بزرگ و پیچ خورده هستند. رگ های واریسی می توانند در هر جایی از بدن ایجاد شوند، اما در پاها شایع تر هستند.

وریدهای واریسی یک بیماری جدی محسوب نمی شوند. اما، آنها می توانند ناراحت کننده باشند و می توانند منجر به مشکلات جدی تری شوند. و چون ممکن است بسیار قابل توجه باشند، ممکن است باعث ایجاد احساس ناراحتی یا خجالت در افراد شوند.

رگهای عنکبوتی چیست؟
رگ‌های عنکبوتی، نوع خفیف‌تری از رگ‌های واریسی، کوچک‌تر از رگ‌های واریسی هستند و اغلب شبیه آفتاب‌زدگی یا «تار عنکبوت» هستند. رنگ آنها قرمز یا آبی است و معمولاً روی صورت و پاها، درست زیر پوست دیده می شود.

علت واریس چیست؟
واریس به دلیل افزایش فشار خون در سیاهرگ ها ایجاد می شود. رگ های واریسی در رگ های نزدیک به سطح پوست (سطحی) ایجاد می شوند.

خون توسط دریچه های یک طرفه در سیاهرگ ها به سمت قلب حرکت می کند. هنگامی که دریچه ها ضعیف یا آسیب می بینند، خون می تواند در سیاهرگ ها جمع شود. این باعث بزرگ شدن سیاهرگ ها می شود. نشستن یا ایستادن طولانی مدت می تواند باعث تجمع خون در رگ های پا شود و فشار داخل رگ ها را افزایش دهد. وریدها می توانند در اثر افزایش فشار کشیده شوند. این ممکن است دیواره وریدها را ضعیف کرده و به دریچه ها آسیب برساند.

عوامل خطر برای واریس چیست؟


رگ های واریسی ممکن است در برخی خانواده ها شایع تر باشد (ارثی). افزایش فشار در رگ ها ممکن است باعث واریس شود. عواملی که ممکن است فشار را افزایش دهند عبارتند از:

 • اضافه وزن یا چاقی
 • سن بالاتر
 • زن بودن
 • غیر فعال بودن
 • آسیب پا
 • بارداری
 • سیگار کشیدن
 • مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی یا جایگزین های هورمونی
 • تصویری از سیستم گردش خون پاها.


ترومبوز ورید عمقی (DVT) یک بیماری جدی با لخته شدن خون در وریدهای عمقی است. این وضعیت معمولاً با رگ های واریسی اتفاق نمی افتد. این به این دلیل است که وریدهای واریسی روی سیاهرگ های نزدیک به سطح پوست تأثیر می گذارد. با این حال، با وریدهای واریسی شدید، احتمال کمی برای ایجاد لخته خون در وریدهای عمقی وجود دارد. لخته های خون نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارند. علائم لخته شدن خون شامل درد، تورم و قرمزی ساق پا است. لخته های خون ممکن است در بازوها یا سایر قسمت های بدن نیز ایجاد شوند. اگر علائمی دارید که ممکن است به معنای لخته شدن خون باشد، با پزشک خود تماس بگیرید.

ممکن است تکه ای از لخته خون پاره شود و به ریه ها برود (آمبولی ریه). لخته شدن خون در ریه ها بسیار جدی است و ممکن است باعث مرگ شود. علائم شامل درد قفسه سینه، مشکل در تنفس، سرفه (ممکن است سرفه خونی)، ضربان قلب سریع، تعریق و غش باشد. اگر علائمی دارید که ممکن است به معنای لخته شدن خون در ریه ها باشد، با 911 تماس بگیرید یا کمک اضطراری دریافت کنید.

علائم واریس چیست؟
موارد زیر شایع ترین علائم واریس است. اگر چه هر فردی ممکن است تجربه ی متفاوتی از علایم را داشته باشد. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تغییر رنگ در پوست
 • زخم روی پاها
 • کهیر
 • احساس در پاها، مانند احساس سنگینی، سوزش و/یا درد

وریدهای واریسی شدید ممکن است در نهایت باعث ایجاد تورم خفیف طولانی مدت شود که می تواند منجر به مشکلات پوستی و بافتی جدی تری شود. این شامل زخم ها و زخم های غیر التیام بخش است.

علائم وریدهای واریسی ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی باشد. همیشه برای تشخیص با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

واریس چگونه تشخیص داده می شود؟
علاوه بر تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی، روش های تشخیصی برای واریس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سونوگرافی دوبلکس نوعی سونوگرافی عروقی که برای بررسی جریان خون و ساختار وریدهای پا انجام می شود. دوپلکس یعنی دو نوع سونوگرافی استفاده می شود.

درمان واریس چیست؟
درمان خاص برای واریس توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و پوستی شما بر اساس موارد زیر تعیین می شود:

سن، سلامت کلی و سابقه پزشکی شما

وسعت شرایط

علائم و نشانه های شما

تحمل شما نسبت به داروها، رویه ها یا درمان های خاص

انتظارات برای سیر شرایط

نظر یا ترجیح شما

در صورت عدم وجود علائم ممکن است نیازی به درمان دارویی نباشد. با این حال، وریدهای واریسی ممکن است گاهی اوقات بدون درمان بدتر شوند.

درمان پزشکی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بالا بردن پاها. ممکن است به شما دستور داده شود که 3 یا 4 بار در روز و هر بار حدود 15 دقیقه پاهای خود را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید. اگر نیاز دارید برای مدت طولانی بنشینید یا بایستید، خم کردن پاهایتان گاهی اوقات می تواند به گردش خون کمک کند. اگر وریدهای واریسی خفیف تا متوسط ​​دارید، بالا بردن پاها می تواند به کاهش تورم پا و تسکین علائم دیگر کمک کند.

جوراب های فشرده. این جوراب های الاستیک رگ ها را فشرده می کند و از تجمع خون جلوگیری می کند. جوراب های فشرده اگر هر روز پوشیده شوند می توانند موثر باشند.

اسکلروتراپی. اسکلروتراپی رایج ترین روش درمانی برای وریدهای عنکبوتی و واریسی است. یک نمک (سالین) یا محلول شیمیایی به داخل وریدهای واریسی تزریق می شود. آنها دیگر خون حمل نمی کنند. و رگهای دیگر غلبه می کنند.

فرسایش حرارتی لیزر یا انرژی فرکانس رادیویی ممکن است برای درمان واریس استفاده شود. یک فیبر کوچک از طریق یک کاتتر وارد ورید واریسی می شود. انرژی لیزر یا فرکانس رادیویی برای انتقال حرارتی که دیواره ورید واریسی را از بین می برد استفاده می شود که مجموعه زعفرانیه دکتر مطب دکتر لیلا رحیمی با دستگاه لیزر الکس سرد کوترا که بصورت تخصصی برای درمان واریس و عروق سطحی بکار برده می شود

نمونه قبل و بعد درمان واریس و عروق سطحی با دستگاه الکس سرد کوترا

میکروفلبکتومی ابزارهای ویژه ای که از طریق برش های کوچک (برش) وارد می شوند برای از بین بردن رگ های واریسی استفاده می شود. ممکن است به تنهایی یا با برداشتن رگ انجام شود.

 • عوارض واریس چیست؟
  وریدهای واریسی معمولا جدی نیستند. اما، ممکن است عوارضی رخ دهد. آنها عبارتند از:
 • التهاب یا تورم وریدها (فلبیت)
 • لخته شدن خون

آیا می توان از واریس پیشگیری کرد؟
مراحل پیشگیری از واریس عبارتند از:

 • حفظ وزن سالم
 • ورزش منظم
 • هنگام نشستن پاهای خود را بالا ببرید
 • هنگام نشستن پاهای خود را روی هم نزنید
 • لباس تنگ نپوشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا سوالی دارید؟

در صورت داشتن هرگونه سوال یا مسئله می توانید از طریق شماره های زیر با همکاران ما تماس گرفته و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

مشاوره تلفنی رایگان